Gyvenamąją vietą Lietuvoje privalo deklaruoti:
- Lietuvos Respublikos piliečiai:
- Atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 183 dienoms per metus;
- Keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.
- Leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje turintys užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės:
- Atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką;
- Keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.
Gyvenamosios vietos deklaracijos teikiamos deklaravimo įstaigoms.
Norint deklaruoti savo gyvenamąją vietą arba patikslinti duomenis, asmuo turi kreiptis į vietos seniūniją arba savivaldybę.
Deklaruoti gyvenamąją vietą taip pat galima ir internetu per Elektroninius valdžios vartus ar Registrų centro savitarnos portalą.
Deklaracijos deklaravimo įstaigoms teikiamos asmeniškai.
Deklaruoti gyvenamąją vietą už kitą asmenį galite tik tuo atveju, jei deklaruojamas asmuo yra prašymą pildančio asmens nepilnametis vaikas ar teisėtas globotinis.
Ar galima gyvenamąją vietą deklaruoti nuomojame būste?
Taip, galima. Tačiau tokiu atveju, reikalingas savininko leidimas. Jeigu turite nuomos arba panaudos sutartį, kurioje būsto savininkas nurodė, kad galite tam tikrą laiką gyventi jo būste, tuomet deklaravimo įstaigai reikia pateikti nuomos arba panaudos sutartį. Joje turi būti aiškiai nurodyta, jog buto savininkas leidžia gyventi / nuomotis būstą tam tikriems asmenims. Tokiu atveju, gyvenamosios vietos deklaracija galioja sutartyje nurodytu laikotarpiu ir jam pasibaigus yra automatiškai nutraukiama. Kitu atveju, reikės pateikti raštišką savininko leidimą. Leidimas gali būti duodamas savininkui atvykus į seniūniją ir pasirašius sutikimo formą arba patvirtinus užpildytą deklaraciją per elektroninių valdžios vartų portalą.
Jeigu būsto paskirtis yra negyvenamoji, ar galima deklaruotis kitos paskirties patalpose?
Gyventojas deklaruoja savo gyvenamąją vietą, kurioje praleidžia daugiausiai laiko arba yra labiausiai su ja susijęs. Jeigu gyvenate kitos paskirties būste, tuomet ją galite deklaruoti kaip savo gyvenamąją vietą.
Ar galima gyvenamąją vietą deklaruoti sodo namelyje?
Gyvenamąją vietą taip pat galima deklaruoti ir sodo namelyje, svarbu jog jis būtų tinkamai įregistruotas ir turėtų adresą. Deklaruoti gyvenamosios vietos tiesiog žemės sklype, nors ir turinčiame adresą, negalima.
Kaip gyvenamąją vietą deklaruoja užsieniečiai?
Užsieniečiai, anksčiau nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvoje, tai gali padaryti Migracijos departamente, atsiimdami leidimą gyventi Lietuvoje arba seniūnijoje/savivaldybėje pagal gyvenamąją vietą.
Užsienietis privalo turėti asmens dokumentą, leidimą gyventi ir saviniko leidimą (jeigu gyvena nuomojame būste). Internetu užsieniečiai gyvenamosios vietos negali.
Ką daryti, jeigu grįžau iš užsienio ir neturiu kur deklaruoti gyvenamosios vietos?
Bet kokiu atveju, turite deklaruoti faktinę gyvenamąją vietą. Į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą gali būti įtraukiamas gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje nedeklaravęs asmuo, kuris tos savivaldybės teritorijoje nuosavybės teise neturi patalpos ar pastato, ar kitos teisės naudotis patalpa ar pastatu ir kuris dėl ne nuo jo priklausančių priežasčių negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos toje savivaldybėje, kurioje gyvena. Dėl įtraukimo į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą asmuo turi kreiptis į tą seniūniją, kurios teritorijoje gyvena.
Išvykstant iš Lietuvos
Išvykstant iš Lietuvos ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, reikia deklaruoti išvykimą. Asmenys, išvykstantys ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui ir prieš išvykdami nepateikę deklaracijos, išvykimą gali deklaruoti Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ar konsulinėse įstaigose arba internetu per elektroninius valdžios vartus.