Lietuvoje vis daugiau kalbant apie priešgaisrinės gelbėjimo sistemos pertvarką, valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir savivaldybių ugniagesių tarnybų pajėgų konsolidavimą, lapkričio 17 d. Savivaldybės mero Sauliaus Jauneikos iniciatyva į Molėtus atvyko LR vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM direktorius vidaus tarnybos generolas Saulius Greičius ir jo pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Giedrius Sakalinskas. Jie susitiko su meru, Administracijos direktoriumi Sigitu Žviniu, Molėtų PGT viršininku Rolandu Pumpučiu bei Molėtų rajono ugniagesių tarnybos direktoriumi Linu Dirma. Svečiai pristatė Ministerijos ir Departamento siūlymą savivaldybėms dalyvauti pilotiniame projekte, kurio tikslas – per kelerius metus sujungti dvi skirtingo pavaldumo toje pačioje srityje dirbančias tarnybas ir sukurti Lietuvoje bendrą gelbėjimo pajėgų sistemą.
Kelias, kuriuo siūloma eiti – šiuo metu savivaldybių išlaikomų ugniagesių tarnybų įsiliejimas į valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos struktūrą. Taip jau daroma Radviliškyje, laukiama ir kitų savivaldybių sprendimų. Molėtų atveju tai reikštų, kad Alantos, Giedraičių, Joniškio, Inturkės ir Skudutiškio ugniagesių komandos taptų Molėtų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniais ir būtų valdomos centralizuotai. Tai taip pat reikštų vieningą valstybinį jų finansinį, materialinį, techninį aprūpinimą, vienodą darbuotojų profesinį rengimą, dalyvavimą bendroje ryšio sistemoje, naudojamų techninių priemonių suderinamumą ir pan. Siekiamas rezultatas – efektyvesni, operatyvesni, aukštesnės kokybės gaisrų prevencijos, gesinimo, gelbėjimo darbai.
R. Pumputis, pristatydamas priešgaisrinių ir gelbėjimo darbų situaciją rajone, atkreipė dėmesį į jau dabar esantį sėkmingą tarnybų bendradarbiavimą, bet skirtingą pasirengimo, techninio aprūpinimo lygį, kalbėjo, kaip reikėtų stiprinti ugniagesių komandas, išlaikant dabartinę jų struktūrą. Nemažai klausimų kyla, kokios būtų perėjimo sąlygos dabar savivaldybių tarnybose dirbantiems ugniagesiams. Departamento atstovai teigė, kad pilotinio projekto pradžia Radviliškyje rodo, jog perėjimas pakankamai sklandus, stengiamasi išlaikyti visus esančius ugniagesius, jie toliau dirba, tik kitoje įstaigoje, tarnybos papildomai stiprinamos. Molėtų rajone būtų siekiama, kad komandose dirbtų po 10 ugniagesių, būtų budima po du, gerinamos darbo sąlygos, atnaujinamos patalpos ir techninė įranga, užtikrinamos visos socialinės garantijos.
Jei Molėtai apsispręstų jungti tarnybas, reikėtų sudaryti darbo grupę, kuri parengtų konkrečias sutartis, perėjimo bei numatomo ugniagesių komandų darbo sąlygų gerinimo ir jų stiprinimo planus, numatytų terminus ir pan.
Pasak mero Sauliaus Jauneikos, tarnybų konsolidavimas iš tiesų galėtų sustiprinti rajono ugniagesių ir gelbėtojų pajėgas, bet tam pirmiausiai reikalingas savivaldybės apsisprendimas ir rajono politikų diskusija, kuri bus pradėta artimiausiu metu. Taip pat svarbu visą galimos pertvarkos situaciją aptarti pačiose ugniagesių komandose ir atsakyti į visus kylančius klausimus.