title

Balandžio 28-29 dienomis Kulionyse švenčiama Jorė

Balandžio 28-29 dienomis, kaip ir kasmet – paskutinį balandžio savaitgalį, Kulionių kaime, Molėtų rajone, šalia Astronomijos observatorijos, Labanoro regioniniame parke įsikūrusioje Molėtų krašto muziejaus Etnografinėje sodyboje ir Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje jau 22-ajį kartą vyks pirmosios pavasario žalumos šventę Jorę. Jorė – tai mūsų protėvių gamtos atbudimo metu švęsta didžiausia pavasario šventė, kuria seniau buvo pradedami Naujieji metai. Balandžio 28 d., šeštadienį, nuo 11 val. susirinkusieji Etnografinėje sodyboje pradės šventę šventine talka –tvarkys ir pirmąja pavasarine žaluma puoš Jorės šventės vietą: Senovinės dangaus šviesulių stebyklos stulpus, šventinius vartus, Perkūno šventovę… Po talkos visi norintys galės išsikaitinti ir išsiperti apeiginėje pirtyje.

Etnografinėje sodyboje abi šventės dienas triūs amatininkai. Galima bus ne tik pasigrožėti bet ir įsigyti įvairių tautodailininkų darbų. Įvairių rankdarbių parodą-pardavimą surengs uteniškė Alma Zazirskaitė-Didžiokienė. Kiekvienas norintis galėspasimokyti pasigaminti baltišką žalvarinį papuošalą. Šio amato mokys nuolatinis Jorės šventės dalyvis, archeologinių žalvarinių papuošalų meistras Rimantas Ordinas su savo bendražygiais. Galima bus nebrangiai įsigyti ir paties meistro rankų darbo papuošalų.

Pavakaryje bus mokoma tautinių žaidimų, jorės dainų, sutartinių, o temstant, prie šventinio laužo pasigrožėti šokių su ugnimi vaizdais, pavakaroti, padainuoti ir smagiai pasišokti. Kaip ir kasmet bus surengtas ir naktinis žygis su deglais į padavimais apipintą Kulionių piliakalnį.

Balandžio 29 d., iš pat ryto šalia Etnografinės sodybos esančioje Perkūno šventovėje bus užkaistas didelis apeiginis katilas, kuriame šventinį Jorės viralą virs Molėtų Romuvos nariai. 11 val. šventės dalyviams susirinkus Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje bus pasklebta šventinių apeigų pradžią ir visi nešini savo vėliavomis, skambant Lietuvos Romuvos apeigų grupės „Kūlgrinda“ giesmėms ir aidint būgnams, darnia apeigine eisena žygiuos į didingą Kulionių piliakalnį.Ant pilies kalno buspagerbtas Lietuvą kūrusių ir gynusių didvyrių atminimas. Lietuvos Romuvos Krivė ir vaidilos atliks įšventimo į romuvius apeigą. Kiekvienas, pasiryžęs tęsti savo protėvių kelią, visų švenčiančiųjų akivaizdoje iškilmingai prisiekęs, bus įšvęstas į romuvius.

Po to šventės dalyviai iškilminga eisena grįš į Dangaus šviesulių stebyklą. Čia nuo piliakalnio atnešta ugnimi bus įkurtas šventinis Dangaus Šviesulių stebyklos aukuras, aukojama baltų dievams, ragaujama apeiginė duona, kurią jau treti metai kepa uteniškis Domantas Žilėnas. Jorės šventėje pasišventusieji tapti romuviais kartu su Jorės, Jorių, Jorigės, Jorūnų, Jorūnių, Jurgių bei Jurgitų vardus turinčiais šventės dalyviais bus pagerbti atskira jiems skirta apeiga.

Vaikai ir suaugę Perkūno šventovėje galės pasirungti ridendami atsivežtus margučius – joručius, išsisūpuoti Jorės sūpuoklėmis, ragaus apeiginį viralą. Čia pat Perkūno šventovės viduryje ant didžiulės lauko keptuvės bus čirškinama kvapni apeiginė Jorės kiaušinienė. Savo gamybos gira vaišins kaunietis Algimantas Sabaliauskas, o Žaliųjų klubas „Gojus“ džiugins šviežia beržų sula. Šių metų, kaip ir ankstesnių Jorės švenčių, pagrindiniais rengėjais bus Molėtų krašto muziejus, Asociacija Žaliųjų klubas „Gojus“, Senojo baltų tikėjimo bendrija Romuva, Apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“, gyvosios istorijos klubas „Leitgiris“. Šventės rengėjų triūsą iš dalies parems nuolatinė Jorės rėmėjaMolėtų rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba ir Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija.

Nuotraukos V. Daraškevičiaus, G. Skraido, J. Vaiškūno

Jorės 2018 puslapis Facebook

Spausdinimo versija Archyvas

Jūsų komentaras
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam
komentarų nėra
Atgal
Visi renginiai