title

Molėtų rajono garbės piliečio vardas suteiktas Izraelio piliečiui, Molėtų žydų palikuoniui Tzvi Kritzer

 

Tzvi Kritzer suteikti Molėtų rajono garbės piliečio vardą pasiūlė Molėtų krašto muziejus, jam pritarė ir Savivaldybės tarybai pateikė Rajono apdovanojimų komisija. Garbės piliečio vardo suteikimas buvo pirmasis klausimas, kurį šios dienos posėdyje svarstė ir pritarė Savivaldybės taryba.

Izraelio pilietis, Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) žaidėjų agentas, Molėtų žydų palikuonis Tzvi Kritzer - tai žmogus, suorganizavęs  Molėtuose  patį žymiausią šimtmečio renginį - Molėtų žydų Atminties maršą, skirtą 75-osioms mirties metinėms pagerbti. 2016 m. rugpjūtį iš Izraelio, Pietų Afrikos Respublikos, Urugvajaus, JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių į Molėtus atvyko apie 70 žydų išeivių iš Molėtų bei Lietuvos. Renginyje dalyvavo aukščiausi Lietuvos valstybės pareigūnai, daugybė žymių Lietuvos žmonių. Straipsnių viso pasaulio spaudoje apie Molėtų žydų atminties maršą bibliografijos sąrašas siekia 115 pozicijų. Apie Molėtų žydų atminties maršą  parašė žymiausi pasaulio laikraščiai:  The New Times, The Washington Post, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Jerusalem Post, Psrzegląd Baltycki, Echo Moskvy ir kt.

Atrodo po Atminties maršo Molėtuose apie žydų tragediją sužinojo visi. Molėtų žydų atminties maršas buvo pavadintas  lūžio tašku  istorijos suvokime.  Tikriausiai nebebus tokio kito atvejo, kad apie Molėtus staiga pozityviai parašytų žymiausi pasaulio laikraščiai. Nuo tos dienos galime vadintis susitaikymo miestu.

2017 m. rugpjūčio 29 d. Tzvi Kritzer  Tel Avive organizavo  savo dvejus metus kurto dokumentinio filmo „Paskutinis rugpjūčio sekmadienis" premjerą. Tai valandos trukmės kino juosta apie Molėtų žydų žudynes bei Molėtuose įvykusį susitaikymo maršą, nes Tzvi Kritzer, dar 2014 m. atvykęs į Molėtus, pažintį su mumis pradėjo žodžiais: „Mes nieko nekaltiname, netgi vaikai  nėra kalti dėl savo tėvų ar senelių nusikaltimų. Ir jokių būdu mes nekaltiname  visų gyventojų. Mums svarbi  mūsų protėvių atmintis ir tai, kas iš tikrųjų įvyko". Vėliau dokumentinis filmas „Paskutinis rugpjūčio sekmadienis" buvo pristatytas Vilniuje, kituose Lietuvos miestuose, Kanadoje, Škotijoje, Amerikoje, Rusijoje. Filmas užėmė keletą prizinių vietų  kino festivaliuose. Tzvi Kritzer dovanoja naujai kuriamai Molėtų krašto muziejaus ekspozicijai.

Dar vienas Tzvi Kritzer veiklos Molėtuose rezultatas: 2016 m.  pastatytas ir rugpjūčio 29 d. atidengtas paminklas Molėtų holokausto  aukoms: žymaus Lietuvos  bei Izraelio skulptoriaus Dovydo Zundelovičiaus  (David Zundelovitch) sukurtas darbas.

Visiems šiems darbams Tzvi Kritzer  skyrė 200 tūkst. Savo šeimos santaupų ir kelis savo gyvenimo veiklos metus. 2020 m. Seimas paskelbė  Vilniaus Gaono  ir Lietuvos žydų istorijos metais, todėl prasminga, kad būtent šiemet Molėtų rajono garbės piliečio vardas suteiktas Tzvi Kritzer -  Molėtų žydų palikuoniui, šitaip pažymint ir metų svarbą.  „Lietuvos žydai yra neatskiriama mūsų visuomenės dalis  dar nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų ir jų visuomenė reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos valstybingumo , istorijos, kultūros ir mokslo raidos" - teigiama Seimo dokumente. Tzvi Kritzer pavyzdys liudija, kad prisideda ir šiandien, o jo pradėta veikla įkvėpė ir kitus.

 
 
Molėtų krašto muziejaus nuotr. 

 

 Paskutinis atnaujinimas: 2020-07-23 16:11:57